Najväčšia kupola z nevystuženého betónu na svete

10. 04. 2023 | 20:04

Panteón je antická stavba v Ríme, ktorá bola postavená v 2. storočí nášho letopočtu. Je to jedna z najznámejších antických stavieb v Ríme a v súčasnosti slúži ako kostol. Bol postavený za vlády cisára Hadriána medzi rokmi 118 a 125 nášho letopočtu. Pôvodne to bol chrám zasvätený všetkým bohom antického Ríma. Neskôr, po prijatí kresťanstva, bol premenený na kresťanský kostol.

Hlavnou charakteristikou Panteónu je jeho kupolovitá strecha. Kupola je s priemerom 43,4 metrov jednou z najväčších kupol a je to najväčšia kupola z nevystuženého betónu na svete. Kupola bola postavená s využitím betónu, ktorý sa líšil od nami používaného betónu so štrkom. Obsahoval puzolán - jemný piesočný sopečný popol.

Vnútri Panteónu sa nachádza množstvo pamiatok, medzi ktorými je aj hrob Rafaela, významného talianskeho renesančného maliara. Zrejme najznámejším poznávacím znamením je okruhly otvor v kupole tzv. okulus, ktorým do chrámu vstupuje svetlo. Tento otvor má priemer 8,7 metrov a jeho úlohou je osvetľovať vnútro chrámu.

Panteón je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Ríme a symbolom antického stavebníctva. Je to jedinečná stavba, ktorá sa do dnešnej doby dobre zachovala a predstavuje skvelý príklad starovekej architektúry.

Autor: Admin Administrátor