Liptovská Mara

24. 05. 2018 | 13:05

Liptovská Mara je vodné dielo v centre Liptova, neďaleko mesta Liptovský Mikuláš. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969 - 1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obcí, z toho 12 úplne. Spolu bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov. Dôvod bol jednoduchý.

Rieka Váh zapríčiňovala v minulosti mnohé záplavy, a preto bola vybudovaná tzv. Vážska kaskáda - systém priehrad a vodných elektrární, ktoré už desaťročia úspešne ochraňujú Liptov pred povodňami. Prvá priehrada Vážskej kaskády bola práve najväčšia vodná nádrž na Slovensku - Liptovská Mara. Rozloha vodného diela je 22 km2 a maximálna hĺbka dosahuje 43 m. Vďaka svojej veľkosti je často označovaná ako Slovenské alebo Liptovské more. Liptovská Mara je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara. Z pôvodnej obce sa dodnes zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok. Jeho najhodnotnejšie architektonické a výtvarné časti boli prenesené do múzea liptovskej dediny v Pribyline. Na ostrove Ratkovie, ktorý je známou dendrologickou a ornitologickou lokalitou sa nachádza arborétum (zbierka živých drevín, resp. botanická záhrada so špecializáciou na výskum a pestovanie drevín) s náučným chodníkom.

Liptovská Mara sa počas letnej sezóny mení na obľúbené miesto trávenia voľných chvíľ a dovoleniek. Nielen turisti zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska a krajín západnej Európy využívajú bohaté možnosti rybolovu. Taktiež môžu absolvovať plavbu loďou alebo zažiť adrenalín na vodných skútroch. Ponuka ubytovania v tomto regióne Liptova je naozaj široká. Penzióny, hotely, chaty ale aj apartmány sú takmer na každom kroku. V prípade, že hľadáte rodinné ubytovanie a potrpíte si na luxus, za zmienku určite stojí súkromná rezidencia Horvát Family Residence v neďalekej obci Lúčky. Predstavuje ubytovanie so všetkým, a to naozaj. Súčasťou je dokonca súkromné wellness, ktoré poteší po každej krásnej, ale vyčerpávajúcej túre po Liptove. Vychutnajte si famóznu scenériu nášho krásneho slovenského vidieka.

Autor: Admin Administrátor